Translate

piątek, 26 grudnia 2014

Zupa grzybowa.

Niestety zamieszczam za późno, bo zupa najlepiej nadaje się na Wigilię, ale jak ktoś dysponuje suszonymi borowikami, można ją zrobić z innej okazji.
Dowolną ilość suszonych grzybów namoczyć w zimnej wodzie do czasu aż będą miękkie.
1 cebulę pokroić w drobną kostkę i wrzucić do garnka na niewielką ilość oliwy. Zeszklić.
Grzyby wyjąć z wody (wody nie wylewać!!!) i pokroić na mniejsze kawałki. Wrzucić do cebuli, dodać przyprawy: pieprz, sól albo warzywną bulionetkę albo trochę uniwersalnej przyprawy i trochę lubczyku. Przesmażyć, mieszając przez kilka minut.

Zalać wodą z moczenia grzybów i dopełnić odpowiednią ilością wody, aby grzybów było dość dużo w wywarze. Gotować, aż grzyby będą miękkie i ugotowane.


Wyłączyć i poczekać, aż trochę przestygnie. W niewielkiej ilości zimnej wody w kubku rozprowadzić trochę chydej śmietany albo roślinnego odpowiednika, wlać do zupy. Zagotować i ostatecznie doprawić. Podawać z makaronem.
Smacznego.



Żółta sałatka.

Kawałek żółtego sera pokroić w kostkę i wrzucić do miski. Słoik kiszonego selera odsączyć na sitku i wrzucić do sera. Puszkę ananasów odsączyć (zostawić kilka łyżek soku), pokroić w kawałki i dodać. Ostatnim składnikiem jest mała puszka kukurydzy.
Wszystkie składniki wymieszać, dodać ze 4 łyżki soku z ananasa i trochę majonezu. Posolić, popieprzyć i gotowe.

Smacznego.

wtorek, 23 grudnia 2014

Świąteczny bigos.

Około 2 kg dobrej kiszonej kapusty zalać w garnku zimną wodą, pogotować trochę (im kwaśniejsza, tym dłużej), odcedzić  i zalać ponownie.
Talerz suszonych grzybów zalać wodą i moczyć aż trochę zmiękną.
Na patelni na oleju przesmażyć pokrojone w plasterki 6 wędzonych kiełbasek sojowych. Dodać ze 4 duże cebule pokrojone w niedbałą kostkę. Do cebuli i kiełbasek dodać pół torebki mrożonej włoszczyzny (może być więcej niż pół, nawet cała) i smażyć kilka minut razem.
Z 10 - 15 suszonych śliwek pokroić na mniejsze kawałki.
Do gotującej się kapusty wrzucić kiełbaski z cebulą i warzywami, grzyby razem z wodą, w której się moczyły i śliwki. Można dolać pół szklanki czerwonego wytrawnego wina. Doprawić zielem angielskim i liściem laurowym oraz wedle uznania: może być gotowa przyprawa do bigosu, lubczyk, ziarna jałowca, warzywna bulionetka, trochę majeranku, czy uniwersalna przyprawa.

Gotować na wolnym ogniu od czasu do czasu mieszając. Ma gotować się długo. Na koniec doprawić ostatecznie (wcześniej raczej ostrożnie, bo kapusta w czasie gotowania zmniejsza swoją objętość). 


Smacznego. :) 

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Farfalle z dynią

1 cebulę i 2 ząbki czosnku (i to i to posiekane) zeszklić na oliwie. Dodać pokrojone w kostkę: kawałek dyni i dwie nieduże cukinie. Chwilę przesmażyć, można dodać bulionetkę warzywną do smaku. Wrzucić paczkę pokrojonych na połówki lub ćwiartki pomidorków koktajlowych. Doprawić oregano. Posmażyć chwilę i podlać wodą, aby dynia się trochę rozgotowała. Doprawić solą i pieprzem. Ugotować pół opakowania makaronu farfalle, odcedić, wrzucić do makaronu, wymieszać.


Smacznego.