Translate

wtorek, 29 września 2015

Pierogi z soczewicą

Składniki na farsz:
2 puszki soczewicy
3 duże ząbki czosnku
2 cebule
bułka tarta
namoczone w wodzie pół kajzerki
opcjonalnie jajko lub olej
przyprawy: uniwersalna/sól, lubczyk, majeranek, pieprz
Ciasto:
1 kg mąki (do wykorzystania niecały kilogram)
gorąca woda
opcjonalnie jajko lub olej
Wysypać pół kilograma mąki na stolnicę, w dołek wbić jajko albo dodać ze 2 łyżki oleju. Nożem robić dołki i wlewać tam stopniowo gorącą wodę i nożem spajać ciasto (woda musi być gorąca, więc nie da się rękami). Jak już ciasto będzie dość spójne, odczekać chwilę i zagniatać rękami dodając stopniowo mąkę. Ciasto ma być elastyczne. Rozwałkować i wykrawać szklanką kółka aż ciasto się skończy.
Cebulę pokroić w drobną kostkę, wrzucić na patelnię z odrobiną oleju. Zeszklić. Dodać posiekany czosnek . Chwilę przesmażyć. Odcedzić, ale nie do końca (trochę wody powinno zostać) soczewicę. Wrzucić do cebuli z czosnkiem. Wstępnie doprawić, minutę przesmażyć wszystko razem.
Farsz zmiksować, dodać odciśniętą z wody kajzerkę. Dodać jajko albo łyżkę oleju. Wymieszać, jak jest za mokre (masa powinna być zwarta), dodać bułki tartej. Ostatecznie doprawić. Część przypraw się "wypłuka" w gotowaniu, więc przyprawić trzeba dość zdecydowanie.
Nakładać farsz łyżeczką na wykrojone kółka z ciasta i dokładnie zlepiać brzegi.
Gotować w lekko osolonej wodzie na wolnym ogniu 10 minut po wypłynięciu. Do wody dobrze jest dodać odrobinę oleju, aby pierogi się nie sklejały w gotowaniu.

Podawać z wody albo odsmażone polane cebulką.







Pulpeciki z kaszy jaglanej.

Przygotować kasze jaglaną (szklankę). Na ceramicznej patelni albo w rondlu rozpuścić łyżeczkę margaryny. Wrzucić wypłukaną na sitku (aby nie była gorzka). Chwilę przesmażyć. Stopniowo dolewać wodę i na wolnym ogniu gotować aż kasza będzie miękka. Zmiksować i doprawić ulubionymi przyprawami. Kasza jaglana prawie nie ma smaku, więc doprawienie musi być zdecydowane.

Dodać jajko albo łyżkę oleju, dosypać w razie potrzeby bułki tartej. Mokrymi rękami formować małe pulpeciki, obtaczać w bułce i usmażyć na złoto. Przełożyć do dowolnego sosu i chwilę podusić w sosie. Można też z tego farszu zrobić kotleciki.








Burgery z pieczonej dyni i suszonych pomidorów.

Małą dynię obrać ze skóry, usunąć łyżką pestki i pokroić w dużą kostkę. Popieprzyć, polać trochę oliwą i wstawić do piekarnika. Piec w 180 stopniach aż będzie miękka.

Przełożyć do miski, dodać kilka suszonych pomidorów (takich w zalewie ze słoika). Zmiksować. Doprawić słodką papryką, ostrą papryką, lubczykiem i odrobiną kolendry i gałki muszkatołowej. Oczywiście solą i pieprzem również. Jeśli jest za wodniste, dodać tartej bułki. Formować okrągłe burgery, obtaczać w tartej bułce i smażyć na złoty kolor na wolnym ogniu. Podawać w bułce albo jako kotleciki do obiadu. 





Keczup z pieczonej papryki.

Paprykę pozbawić gniazd nasiennych, pokroić, polać oliwą i upiec na blasze. Dodać kilka suszonych pomidorów z zalewy i passatę. Doprawić tymiankiem, solą i pieprzem. Zmiksować na jednolitą masę i zagotować. Podawać na ciepło jako sos albo na zimno jako keczup. Można zawekować w słoiczkach. 


Kotleciki gryczano jęczmienne z kolendrą.

Woreczek kaszy jęczmiennej i woreczek gryczanej ugotować w osolonej wodzie z dodatkiem kilku suszonych grzybów lub bulionu grzybowego. Gotować trochę dłużej niż jest to na opakowaniu, aby kasza była kleista. Odcedzić i zmiksować. Dodać ze dwie posiekane i zeszklone cebulki. Można też dodać czosnku, ale nie za dużo.  Doprawić majerankiem, świeżą natką kolendry (albo ziarnami utłuczonymi w moździerzu), przyprawą uniwersalną, lubczykiem i co tam kto lubi, ale kolendra powinna dominować. Można dodać trochę oleju albo jajko. Dopełnić bułką tartą w razie potrzeby. Mokrymi rękami formować kotleciki i smażyć na złoty kolor.

Uwaga: Ja używam kaszy z warzywami, kotleciki są lepsze. Można też dodać trochę ugotowanej włoszczyzny.